Przejdź do głównej zawartości

COPPA, robimy karkówkę dojrzewającą

 Coppa - czyli karkówka dojrzewająca

coppa wedlina

Przygotowanie


Wędliny dojrzewające ostatnio biorą szturmem nasze smaki. Szczególnym powodzeniem cieszą się te z krajów południa jak Włochy Hiszpania czy Francja. Ale czy w warunkach domowych jesteśmy w stanie stworzyć coś podobnego do południowych odpowiedników dojrzewających wędlin ?

Spróbujmy zrobić Coppę - włoską karkówkę dojrzewającą.

Przepis na 1kg karkówki

Pozostałe składniki:

  • sól peklowa - 20-30gr na kg mięsą
  • cukier  15gr na kilogram mięsa
  • pieprz (dwie łyżki pieprzu młotkowego lub grubo zmielonego)
  • inne przyprawy czosnek, papryka, majeranek do smaku (ja daję po jednej łyżeczce)
Będą nam też potrzebne bakterie kwasu mlekowego - do fermentacji mięsa - bo chcemy aby wędlina była krucha o charakterystycznym smaku. Bakterie można zakupić jako gotowa mieszankę lub dodać własny szczep.


Mięso karkówka wybieramy zwarty kawałek - wszystkie odstające fragmenty odcinamy.

Peklowanie


Karkówkę peklujemy na sucho nacierając peklosolą i ziołami a następnie wkładając do foliowych torebek lub jak ja to robię zamykając w próżni z pomocą pakowarki próżniowej. Do torebki dodaje również bakterii kwasu mlekowego w postaci łyżki soku z kiszonych ogórków.

Po zapeklowaniu karkówka ląduje w lodówce na 5- 7 dni. 
W tym czasie mięso przechodzi ziołami, solą oraz dzięki bakteriom i cukrowi zmienia się kwasowość mięsa oraz rozpoczyna okres fermentacji cukrów dodanych i zawartych w mięsie.

Dojrzewanie


Po tygodniu mięso wyciągamy z próżni. Odsączmy płyny, możemy karkówkę otoczyć dodatkowo w majeranku czy papryce aby uzyskać ciekawą skórkę. 
Mięso zawijamy w folię celulozową - ogranicza ona zbyt szybkie wysychanie mięsa. Dzięki temu nie musimy naszej wędliny trzymać w specjalnych komorach dojrzewających - wystarczy przewiewny strych, komórka. Ja zawieszam wędliny na zabudowanym balkonie, gdzie w okresie jesienno zimowym mam około 10-14 stopni Celsjusza.

Po jakiś czasie, zwykle trzech czterech tygodniach, mięso nam porządnie podeschnie i kiedy straci 30-40% wagi ściągamy nasza Coppę, żeby za bardzo nie podeschła. Możemy ją zostawić w tym samym miejscu tylko wsadzić w tekturowe pudło aby już tak szybko nie schła do dalszego dojrzewania. Wtedy tez może się pojawić biała pleśń, która możemy usunąć woda z octem lub zostawić jak ja to zrobiłem.

Po około miesiącu, dwóch karkówka będzie gotowa.
Ja zacząłem kroić swoją karkówkę po miesiącu była odpowiednio krucha i już  nabierała charakterystycznego wykwintnego smaku dojrzewającej wędliny - gdybym potrzymał ją dłużej z pewnością byłaby jeszcze lepsza.








Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Działka nad jeziorem - sadzimy drzewka

Działka nad jeziorem - sadzimy drzewka Jak wiecie mam spora działkę nad jeziorem. Pięknie położona, świetna do wypoczynku. Wypadów na weekend. 18 arów - więc sporo - spróbujcie to skosić ręcznie :) Podkusiło mnie aby oprócz trawy i dziko rosnących roślin posadzić tam drzewa i krzewy. Niestety przekonałem się że to nie takie proste bo działka jest na terenie pokopalnianym co sprawia spore problemy dla dla rozwoju roślinności szczególnie dla drzew.  Pierwszym problemem jest jakość gleby.  Gleba jest bardzo płytka miejscami po 20-30 cm występuje już skała macierzysta. Gleba jest też zasadowa. Ciężko znaleźć warstwę próchniczną. Drugim problemem jest struktura gleby. Jest ona lekka bardzo łatwo przepuszczalna z wyraźną tendencja do przesychania w okresie niskich opadów zwłaszcza latem. Woda po prostu gdzieś ucieka nie zatrzymuje się w glebie. Jako ze nie lubię gołej działki - postanowiłem obsadzić obrzeża działki drzewami i krzewami. Nasadzenia: Zakupiłem w sprawdzonej szkółce sadzonki drz

Wędzony boczek

Wędzimy boczek Stworzyłem sobie wędzarnię - maksymalnie prymitywną, ale w prostocie jest piękno. Na pierwszy ogień a właściwie dym poszedł boczek. Bo kto nie lubi wędzonego boczku ?  Podaje przepis na 1kg boczku. Dajemy tylko sól peklową 20 gr/kg mięsa Boczek możemy przygotować zarówno ze skóra jak i możemy ściągnąć skórę. Jak kto woli. Peklowanie Boczek nacieramy ze wszystkich stron solą  Od razu pakujemy próżniowo lub wkładamy do woreczka strunowego i umieszczamy  na okres co najmniej 1 tygodnia do 2 tygodni do lodówki.  Co kilka dni przewracamy mięso aby sól odpowiednio dotarła we wszystkie miejsca. Po tym czasie wyciągamy boczek z woreczka wycieramy suchym ręcznikiem papierowym resztki płynów i wieszamy na co najmniej dobę w przewiewnym miejscu do obsuszania. Boczek możemy owinąć siatką wędzarnicza, sznurkiem jak ja to zrobiłem lub powiesić na haku Wędzenie boczku Przed właściwym wędzeniem boczek należy wysuszyć i wygrzać w wędzarni do temperatury co najmniej 20 stopni Celsjusza -