Przejdź do głównej zawartości

Działka nad jeziorem - sadzimy drzewka

Działka nad jeziorem - sadzimy drzewka

jezioro Gacki



Jak wiecie mam spora działkę nad jeziorem. Pięknie położona, świetna do wypoczynku. Wypadów na weekend. 18 arów - więc sporo - spróbujcie to skosić ręcznie :)

Podkusiło mnie aby oprócz trawy i dziko rosnących roślin posadzić tam drzewa i krzewy.

Niestety przekonałem się że to nie takie proste bo działka jest na terenie pokopalnianym co sprawia spore problemy dla dla rozwoju roślinności szczególnie dla drzew. 

Pierwszym problemem jest jakość gleby. 

Gleba jest bardzo płytka miejscami po 20-30 cm występuje już skała macierzysta. Gleba jest też zasadowa. Ciężko znaleźć warstwę próchniczną.

Drugim problemem jest struktura gleby. Jest ona lekka bardzo łatwo przepuszczalna z wyraźną tendencja do przesychania w okresie niskich opadów zwłaszcza latem. Woda po prostu gdzieś ucieka nie zatrzymuje się w glebie.

Jako ze nie lubię gołej działki - postanowiłem obsadzić obrzeża działki drzewami i krzewami.


Nasadzenia:

Zakupiłem w sprawdzonej szkółce sadzonki drzew owocowych - jeżeli nawet nie spodziewałem się owoców to myślę ze dla wiosennych kwiatów warto sadzić owocówki.

Wśród nich znalazły się: 

  • jabłonie odmiana wczesna antonówka oraz późniejsza jonagold
  • grusze odmiana: faworytka i dicolor.
  • czereśnia odmiana vega
  • śliwa węgierka
  • śliwa casanka

Drzewa owocowe posadziłem w jednym miejscu w dwóch rządach.

Na wjeździe posadziłem dwa dorodne buki pospolite, dodatkowo od strony jeziora następne dwa po lewej jak i po prawej stronie.

Oprócz tego dwa klony czerwone

dęby szypułkowe różnej wielkości 10 sztuki

brzoza brodawkowata 6 sztuk

sosna zwyczajna kilkanaście sadzonek


działka rekreacyjna

edit:

Po ośmiu latach niewiele z tych nasadzeń widać. Ale o tym w innym poście.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mikoryza w moim ogrodzie

 Mikoryza w ogrodzie Mikoryza to symbioza, współżycie dwóch organizmów: rośliny i grzyba mikoryzowego oparte na obopólnej korzyści. Grzyb dostarcza roślinie składniki mineralne i wodę a w zamian otrzymuje składniki odżywcze. Strzępki grzyba rozrastając się w podłożu tworzą głębszą i sięgającą dużo dalej niż same korzenie roślin  strukturę do pobierania wody z solami mineralnymi.   Zazwyczaj z mikoryzą kojarzymy leśne grzyby kapeluszowe , które chętnie zbieramy w okresie jesiennym. Co nam po mikoryzie w ogrodzie? Właściwie niewiele zakładając że mamy świetne warunki dla rozwoju naszych roślin i wszystko rośnie jak powinno Ale u mnie tak nie ma. Więc rozpoczynając jesienią nowe nasadzenia postanowiłem zaszczepić sadzonki mikoryzą. Zakupiłem osiem buków, do których jeszcze w doniczce dodałem preparat w płynie z leśnymi grzybami mikoryzowymi. Sadzenie do gruntu rozpocząłem tydzień po zaszczepieniu. Gdy wyciągałem rośliny z doniczek na bryle korzeniowej zauważyłem ro...

Adobe Photoshop Lightroom 5 recenzja

Nowy produkt Adobe     Z początkiem czerwca 2013 weszła nowa wersja popularnego programu do obróbki fotograficznej ze stajni Adobe Photoshop Lightroom 5.   Postaram się w kilku zdaniach przybliżyć moją opinię na temat używania tego programu przez kilka miesięcy. Nie jestem informatykiem, nie testuję również sprzętu komputerowego, ale warto zaznaczyć, że program zainstalowałem na  laptopie Asus K70IO z procesorem intel core 2 duo i pamięcią ram 4GB i kartą graficzną Nvidia Geforce Gt 120M i systemem operacyjnym Windows 7 64 bitowym. Jak widać konfiguracja jest już dosyć leciwa i sporo odbiega od najnowszych obecnie dostępnych laptopów. Wróćmy do Lightrooma 5 - co nowego firma Adobe dała tym razem: Advanced Healing Brush – narzędzie do łatwiejszego usuwania niechcianych obiektów na zdjęciach oraz defektów, również tych o nieregularnych kształtach, Upright – funkcja umożliwiająca łatwe prostowanie zdjęć, dzięki automatycznej analizie obrazu i wykryw...

Dom dusz

dom dusz